Skip to main content
leczenie dziąseł Wrocław

Leczenie dziąseł we Wrocławiu

Interesuje cię leczenie dziąseł (Wrocław)? Jesteś w dobrym miejscu. W naszym gabinecie przyjmuje specjalista w tej dziedzinie. Z tego artykułu dowiesz się więcej na temat przyczyn problemów z dziąsłami oraz powodów, dla których warto podjąć leczenie dziąseł. Jeśli problem dotyczy ciebie lub twoich bliskich zapraszamy do nas na konsultację specjalistyczną z dr n. med. Aleksandrą Rzeszut.

Dlaczego leczenie dziąseł jest ważne? Rola dziąseł w zdrowiu jamy ustnej

Leczenie dziąseł, gdy cierpisz z ich powodu, to sprawa kluczowa dla zachowania zdrowej jamy ustnej, w tym zębów! Przywykło się myśleć, że jedynym, co trzyma ząb na swoim miejscu jest kość, ale nie jest to cała „prawda o zębach”. Do utrzymania zębów w kości niezbędne są zdrowe dziąsła oraz pozostałe struktury tkanek miękkich otaczających zęby, inaczej zwane przyzębiem. W skład przyzębia wchodzi: dziąsło, błona śluzowa wyrostka zębodołowego, cement korzeniowy, kość zębodołu oraz ozębna.

Ozębna, która jest ukrwiona i unerwiona, m. in. odżywia ząb i utrzymuje w zdrowiu kość wyrostka zębodołowego. Jeśli przyzębie choruje, może dojść do ruchomości zębów i problemów z utrzymaniem ich w kości. Ponadto zdrowe przyzębie chroni korzenie zębów przed dostępem bakterii.

Podsumowując: zdrowe dziąsła pomagają utrzymać ząb na swoim miejscu oraz w zdrowiu. Zadbanie o ich zdrowie jest kluczowe. Jeśli leczenie dziąseł nie zostanie podjęte, skutkuje to dalszym rozwojem stanu chorobowego prowadzącego nawet do przedwczesnej utraty zębów.

W jakich przypadkach powinieneś podjąć leczenie dziąseł?

Leczenie dziąseł podejmujemy zawsze, gdy odczuwasz dyskomfort w jamie ustnej i gdy coś jest „nie tak”. Niewielkie problemy z dziąsłami takie jak obrzęk, podkrwawianie, choćby tylko miejscowe, mają spore szanse rozwinąć się w poważniejszy stan chorobowy. Nie bagatelizuj więc nawet takich objawów, które wydają ci się zwyczajne lub niezbyt poważne. Lepiej skonsultuj to z nami! Tym bardziej że w początkowych stadiach wystarczą domowe działania profilaktyczne w porozumieniu z lekarzem prowadzącym oraz najczęściej oczyszczanie zębów z kamienia.

Leczenie dziąseł rozpoczynamy gdy:

  • dziąsła regularnie krwawią
  • dziąsła są obrzęknięte, zaczerwienione, rozpulchnione
  • odczuwasz ból podczas jedzenia lub dziąsła bolą same z siebie
  • dziąsła bolą przy dotyku, nie jesteś w stanie myć zębów bez odczuwania bólu
  • cierpisz z powodu nieprzyjemnego zapachu z ust i posmaku
  • z dziąseł wydobywa się wydzielina
  • odsłania się korzeń zęba
  • zęby zaczynają się ruszać lub obracać się na swojej pozycji

Czy masz zdrowe dziąsła? Zrób test: nasz QUIZ

Leczenie dziąseł Wrocław

Leczenie dziąseł (Wrocław) – jak przebiega?

Choroby dziąseł w najprostszym ujęciu dzielimy na dwa rodzaje: stan zapalny dziąseł (gingivitis) oraz zapalenie przyzębia (periodontitis). Statystycznie stan zapalny dziąseł wywołuje najczęściej płytka bakteryjna, obecna w nadmiarze z powodu zaniedbań w higienie jamy ustnej. Gdy tkanka dziąsła ulegnie zapaleniu, zaczyna lekko odstawać od szyjki zęba. W większości przypadków powoduje to powstanie tzw. kieszonki dziąsłowej. Kieszonka stanowi doskonałe miejsce dla gromadzenia i rozwoju bakterii, które dalej atakują ozębną i kość.

Terapia w przypadku gingivitis

Stan zapalny dziąseł sygnalizuje podkrwawianie, zaczerwienienie i ból dziąseł. Jak wygląda leczenie dziąseł na tym etapie? W tej sytuacji lekarz indywidualnie, po zapoznaniu się z sytuacją, dobiera specjalistyczne produkty do pielęgnacji jamy ustnej. Pokazuje też, jak prawidłowo szczotkować zęby oraz wykonuje lub zleca higienistce stomatologicznej oczyszczanie zębów z kamienia, by usunąć siedliska bakterii i toksyn. Nie wolno bagatelizować tych zaleceń, ponieważ bakterie z kieszonek dziąsłowych mogą atakować głębiej położone tkanki, w tym korzeń zęba oraz kość. Z czasem powodują ruchomość zębów, ponieważ prowadzą do zapalenia przyzębia.

Leczenie dziąseł w przypadku zapalenia przyzębia

Zapalenie przyzębia to bardzo poważne schorzenie i leczenie dziąseł na tym etapie to ostatni moment, by ratować zęby, zanim przedwcześnie wypadną. W przypadku przewlekłego zapalenia przyzębia rokowania często nie są korzystne dla pacjenta, ale warto podjąć walkę o zdrowie. Zaawansowane zapalenie przyzębia daje w efekcie paradontozę, czyli poluzowanie zębów. Wiele z ich, jeszcze zanim wypadnie, może już nadawać się do usunięcia. Jeśli leczenie dziąseł nie zostanie podjęte na czas, nie będzie dla nich ratunku. Ponadto choroba ta oddziałuje na cały organizm człowieka. Wykazano także jej powiązania m. in. z występowaniem schorzeń sercowo-naczyniowych, jak również wpływ na zaostrzanie się stanów cukrzycowych oraz w przypadku kobiet w ciąży na przedwczesny poród, niską masą urodzeniową dziecka oraz stan przedrzucawkowy.

W przypadku periodontitis leczenie dziąseł ma postać zawansowaną. Pacjent cierpiący na zapalenie przyzębia musi znaleźć się pod opieką lekarza periodontologa, czyli specjalisty w dziedzinie dziąseł i przyzębia. W naszym gabinecie K-Med we Wrocławiu takim specjalistą jest dr n. med. Aleksandra Rzeszut, która posiada tytuł specjalisty periodontologii. 

Leczenie zaawansowanych chorób dziąseł obejmuje:

  • komputerową periododntologiczną diagnostykę kliniczną, która pokazuje stan tkanek przyzębia, potrzeb leczniczych oraz czynników ryzyka choroby oraz RTG cyfrowe jamy ustnej
  • diagnostykę mikrobiologiczną, czyli badanie DNA bakterii chorobotwórczych
  • leczenie początkowych i zaawansowanych stadiów choroby przyzębia
  • zabiegi chirurgiczne, takie jak kiretaże, zabiegi płatowe oraz regeneracja ubytków kostnych z wykorzystaniem biomateriałów
  • wspomaganie leczenia gabinetowego domową higieną wykorzystując zalecone przez lekarza płukanki bakteriobójcze oraz przeciwzapalne 
  • leczenie farmakologiczne, antybiotykoterapia

Leczenie dziąseł na początku obejmuje fazę higienizacyjną i niechirurgiczną. W pierwszej fazie pomagamy pacjentowi opanować higienę jamy ustnej na odpowiednim poziomie oraz wykonujemy zabieg higienizacji gabinetowej. Faza niechirurgiczna to usunięcie poddziąsłowych złogów kamienia nazębnego. Innym zabiegiem, który może być potrzebny jest root planning (wygładzenie korzeni zęba i usunięcie toksyn z ich powierzchni). Zabiegi chirurgiczne przeprowadza się w kolejnym etapie, w fazie korekcyjnej, jeśli zachodzi taka potrzeba. Faza korekcyjna obejmuje aspekt estetyki uśmiechu, a leczenie zapalenia przyzębia zazwyczaj wykonujemy przy współpracy z ortodontą i protetykiem.

Leczenie dziąseł w chorobie przyzębia jest często długotrwałe, obejmuje wiele elementów i etapów, a pacjent powinien znajdować się pod stałą opieką lekarza prowadzącego i stosować się do jego zaleceń. Obecnie specjaliści uważają, że przewlekłe periodontitis jest wywoływane przez bakterie, ale liczy się również odpowiedź obronna organizmu pacjenta. Oznacza to, że w przypadku niskiej odporności, chorób współistniejących, złych nawyków (np. palenie), niektóre osoby są bardziej podatne na zapalenie przyzębia. W konsekwencji ich leczenie może trwać dłużej.

Jak działamy po zakończenia leczenia dziąseł?

Po zakończeniu leczenia przyjmujemy plan postępowania w zależności od typu oraz stopnia, a także powodu wystąpienia schorzeń tkanek miękkich. To trzecia, ostatnia faza – podtrzymująca. Jeśli u pacjenta wystąpiło zwykłe gingivitis, zalecamy mu odbywać dwa razy w roku regularne kontrole stomatologiczne oraz wykonywać usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie. Zalecamy środki do higieny jamy ustnej i uczymy prawidłowego dbania o uzębienie, by ograniczyć nadmiar płytki nazębnej. Jeśli wśród przyczyn wystąpienia problemów były czynniki ogólnoustrojowe lub hormonalne, zalecamy kontynuowanie terapii u specjalistów w tej dziedzinie. 

W przypadku periodontitis zalecenia obejmują częstsze kontrole u periodontologa. Drugim obowiązkowym działaniem jest wykonywanie higienizacji jamy ustnej w gabinecie średnio 3 lub 4 razy w roku. Po ustabilizowaniu stanu pacjenta w zapaleniu przyzębia utrzymanie jamy ustnej w zdrowiu to kluczowa sprawa.

Jak wybrać odpowiedniego lekarza do leczenia dziąseł i przyzębia? 

Leczenie dziąseł – Wrocław gabinet K-Med oferuje usługi specjalisty. Leczeniem tego typu schorzeń zajmują się wysoko wyspecjalizowani lekarze periodontolodzy. Po ukończonych studiach na wydziale lekarsko-stomatologicznym, odbywają oni dodatkowo kilkuletnią specjalizację w wybranym przez siebie zakresie. W tym wypadku jest to periodontologia, czyli nauka o przyzębiu i błonach śluzowych jamy ustnej. Podczas specjalizacji wnikliwie studiują swoją dziedzinę. Dlatego też leczenie dziąseł warto powierzyć właśnie takim specjalistom, by mieć pewność, że są w stanie zapewnić pełną opiekę w oparciu o najnowszą wiedzę medyczną. W gabinecie K-Med dysponujemy urządzeniami i metodami diagnostycznymi ukierunkowanymi na leczenie dziąseł i przyzębia, a doktor Aleksandra Rzeszut to doświadczony lekarz z wieloletnią praktyką.

Leczenie dziąseł Wrocław – dr n. med. Aleksandra Rzeszut – wizytę można umówić dzwoniąc na dane podane w zakładce kontakt.